فردا روشن اسن به
آموزشASP.NET
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 

طراحان و پیاده کنندگان برنامه های وب در زمان پیاده سازی این نوع برنامه ها به مواردی برخورد می نمایند که لازم است به سیستم فایل سرویس دهنده وب  دستیابی داشته و عملیات متفاوتی را در ارتباط با فایل ها و دایرکتوری ها انجام دهند . مثلا" شرکتی که خدمات hosting را انجام می دهد ممکن است قصد طراحی  یک control panel را داشته باشد تا این امکان را برای مشتریان خود فراهم آورد که با استفاده از یک اینترفیس وب ، اقدام به ویرایش فایل های وب سایت خود نمایند  .
در ASP کلاسیک ، به منظور دستیابی به سیستم فایل سرویس دهنده وب ، از FileSystemObject استفاده می گردید . در دات نت ، مجموعه ای از کلاس ها به منظور دستیابی به سیستم فایل ، پیش بینی شده است . کلاس های فوق در System.IO قرار داشته و از آنان به منظور انجام عملیات متفاوتی استفاده می گردد :ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


در بخش اول این مقاله با کلاس های ارائه شده در دات نت به منظور کار با فایل ها و دایرکتوری ها آشنا شدیم . در این بخش با نحوه انجام عملیات متداول در ارتباط با فایل ها و دایرکتوری ها آشنا خواهیم شد.

تغییر و تشخیص دایرکتوری جاری
زمانی که یک صفحه ASP.NET اجراء می گردد ، thread استفاده شده به منظور اجرای کد لازم جهت  تولید صفحه ، به صورت پیش فرض دارای  دایرکتوری جاری Windir%\System32 %  است . در صورت پاس دادن پارامتری نظیر نام یک فایل به هر یک از کلاس های System.IO ، در دایرکتوری جاری عملیات مورد نظر انجام خواهد شد ( فرض می شود که فایل در دایرکتوری جاری است ).
بازیابی و تغییر دایرکتوری جاری از جمله عملیاتی است که توسط کلاس  Directory انجام می شود . مثال زیر نحوه تغییر دایرکتوری جاری با استفاده از  SetCurrentDirectory و بازیابی مجدد آن توسط  GetCurrentDirectory  را نشان می دهد .ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


در این بخش به بررسی سایر عملیات متداول مرتبط با فایل ها و دایرکتوری ها و یک نمونه مثال کاربردی خواهیم پرداخت .

حذف یک دایرکتوری
 برای حذف یک دایرکتوری می توان از متدهای Directory.Delete و یا DirectoryInfo.Delete استفاده نمود. کد زیر نحوه انجام این کار را نشان می دهد :

حذف یک دایرکتوری

<%@ Language="VB" %>
<%@ Import Namespace="System.IO" %>
<%
Directory.Delete("C:\Test")
Dim dir As DirectoryInfo
dir = New DirectoryInfo("C:\Test")
dir.Delete 

%>ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یكی از مهمترین اهداف پیاده سازی صفحات وب ، ارائه اطلاعات مورد نیاز كاربران با توجه به اهداف عملیاتی یك وب سایت ( سرویس های شخصی و یا عمومی )  است . شاید به همین دلیل باشد كه یكی از چالش های مهم در خصوص طراحی صفحات  ، ایجاد صفحاتی است  كه حاوی جدیدترین و در عین حال صحیح ترین اطلاعات باشند .
برای نمایش اطلاعات بر روی صفحات وب از چهار روش و یا منبع اساسی استفاده می گردد :
  • درج محتویات ثابت به صورت دستی در بطن صفحات : در این روش محتویات مورد نظر مستقیما" و به صورت دستی در بطن یك صفحه وب قرار داده می شود. برای تعریف یك ساختار نمایشی مناسب از تگ های Html استفاده می گردد . به منظور تولید صفحات، می توان از ابزارهای تولید مختلفی نظیر FrontPage و یا حتی یك ادیتور ساده متنی استفاده نمود .

~


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


همانگونه كه در بخش اول اشاره گردید ، برای نمایش اطلاعات بر روی صفحات وب از چهار روش و یا منبع اساسی استفاده می گردد . بازیابی و نمایش ( و یا بازیابی ، پردازش و نمایش ) داده های موجود در منابع خارجی نظیر بانك های اطلاعاتی یكی از متداولترین روش های نمایش اطلاعات بر روی صفحات وب است .
در این بخش به بررسی امكانات ASP كلاسیك ، ASP.NET 1.x و ASP.NET 2.0 به منظور دستیابی و نمایش داده خواهیم پرداخت تا مسیر ما برای بررسی كنترل های منبع داده هموار گردد .

امكانات مورد نیاز به منظور دستیابی و نمایش داده
دستیابی و نمایش داده دو گام اساسی به منظور استفاده از داده موجود در منابع داده نظیر بانك های اطلاعاتی و یا فایل های Xml  می باشد كه لازم است در ابتدا علیرغم همگرائی هدفمند آنان ، بین دو عملیات فوق تفاوت قائل گردید.
پیاده كنندگان نرم افزار با توجه به نوع پلت فرم ، از مكانیزم های خاصی به منظور انجام هر یك از مراحل فوق استفاده می نمایند :ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


در این بخش به بررسی نحوه دستیابی و نمایش داده در ASP.NET 2.0 خواهیم پرداخت .
با این كه اكثر محتویات صفحات وب از تركیب اطلاعات ثابت با Html و یا پردازش بر روی داده های ورودی توسط كاربر تامین می گردد ولی در اكثر وب سایت های مدرن، اطلاعات از منابع ذخیره سازی داده  نظیر بانك های اطلاعاتی ، فایل های متنی  ، XML و سایر منابع ذخیره سازی استخراج و نمایش داده می شود .
بانك های اطلاعاتی ، معمولا" به عنوان اولین منبع ذخیره سازی داده برای ارائه اطلاعات در صفحات وب مطرح می باشند . در ASP.NET 2.0 ، امكانات متعددی به منظور تسهیل در امر دستیابی و نمایش داده بر روی صفحات وب ارائه شده است . معرفی كنترل های جدید منبع داده، نمونه ای در این زمینه می باشد .
در نسخه های قبل از ASP.NET 2.0 ، دستیابی به بانك های اطلاعاتی مستلزم انجام یك فرآیند خاص شامل بازنمودن بانك اطلاعاتی ، بازیابی ركوردها ، ایجاد یك ساختار تكرار به منظور حركت بین ركوردهای بازیابی شده ، انجام عملیات مورد نیاز و در نهایت بستن ارتباط ایجاد شده با بانك اطلاعاتی است . در ASP.NET 2.0 تمامی عملیات فوق در كنترل هائی كه مختص این كار طراحی شده اند ، كپسوله شده است .
ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 24 اسفند 1389 :: نویسنده : ارش کاکاوند
یكی از مهمترین تفاوت های موجود بین برنامه های وب و Desktop  ، مدیریت state است كه در آن می بایست به این پرسش پاسخ داده شود كه نحوه نگهداری اطلاعات در ارتباط با كاربر جاری به چه صورت است ؟
در یك برنامه سنتی ویندوز ، state بطور اتوماتیك مدیریت می گردد . حافظه به حد فراوان یافت می شود و همواره در دسترس است . در برنامه های وب داستان بگونه ای دیگر است . هزاران كاربر ممكن است بطور همزمان برنامه ای مشابه را بر روی كامپیوتری یكسان ( سرویس دهنده وب ) اجراء و هر یك از آنان از طریق پروتكل HTTP ( برگرفته شده از  Hypertext Transfer Protocol) كه دارای ماهیتی stateless است با سرویس دهنده وب ارتباط برقرار نمایند . مجموعه شرایط فوق باعث شده است كه نتوان برنامه های وب را با سناریوئی دقیقا" مشابه با برنامه های سنتی ویندوز طراحی و پیاده سازی كرد .ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 24 اسفند 1389 :: نویسنده : ارش کاکاوند
در بخش اول به ضرورت مدیریت state در برنامه های وب اشاره و در ادامه به بررسی اولین گزینه موجود (view state ) پرداختیم . در این بخش با  نحوه ایمن سازی اطلاعات ذخیره شده در view state  آشنا خواهیم شد . 
اطلاعات view state در یك رشته درهم آمیخته مشابه زیر ذخیره می گردد . 

<input type="hidden"
          name="__VIEWSTATE"
          value="/wEPDwUKMTUyMzMyNzc3NGRklXVE/6qqfC5AWkr1Yw0Xu5IpHg0="
 />

به موازات اضافه كردن اطلاعات بیشتر به view state ، طول این رشته طولانی تر خواهد شد .  با توجه به این كه مقدار ذخیره شده در رشته فوق به صورت متن شفاف نمی باشد ، بسیاری از برنامه نویسان ASP.NET بر این باور هستند كه داده ذخیره شده در view state به صورت رمز شده است .ولی واقعیت اینچنین نیست .  در واقع ، اطلاعات view state به سادگی در حافظه به یكدیگر متصل شده و به یك رشته Base64 تبدیل می شوند .یك هكر باهوش می تواند با استفاده از مهندسی معكوس رشته فوق ، view state را بررسی و از اطلاعات ذخیره شده در آن به سرعت آگاه گردد .ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 24 اسفند 1389 :: نویسنده : ارش کاکاوند

در این بخش به بررسی نحوه نگهداری member variable و اشیاء سفارشی در view state  خواهیم پرداخت . 
اجازه دهید قبل از تشریح موارد فوق ، در ابتدا اشاره ای به انواع متعیرها داشته باشیم .

انواع متغیرها
پس از ایجاد  ساختار اولیه یك كلاس ، می بایست عناصر داده پایه را به آن اضافه نمود .
در كد زیر ، سه  member variable تعریف شده است كه اطلاعاتی را در ارتباط با product ( شامل نام  ، قیمت و URL آن كه به یك فایل image اشاره می نماید ) در خود نگهداری می نمایند .

Public Class Product
 
Private name As String
 
Private price As Decimal
 
Private imageUrl As String
End Classادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 8 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   
درباره وبلاگ

سلام من آرش کاکاوند دانشجوی رشته کامپیوتر هستم و ورود شما رابه دنیای aspخوش امدمیگم.حتما نظر بدین تا من کارم رو بهتر ادامه بدم

مدیر وبلاگ : ارش کاکاوند
مطالب اخیر
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
شما کدام یک از برنامه های زیر را برای طراحی وب انتخاب می کنید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات