فردا روشن اسن به
آموزشASP.NET
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 

در اغلب فرم های وب نیاز به دستیابی داده ها و نمایش آنها و در برخی موارد ویرایش و بهنگام سازی آنها وجود خواهد داشت . آگاهی از تکنولوژی های دستیابی به داد ه ها در صفحات فرم های وب،  باعث طراحی و پیاده سازی نرم افزار های موثر و با کارائی بیشتر تحت وب خواهد شد. در این مقاله به بررسی مفاهیم مربوط به دسیتابی داده ها در صفحات فرم های وب پرداخته و نحوه استفاده از کنترل های مربوطه جهت نسبت دهی داده ها در صفحات را بررسی خواهیم کرد.
فرم های وب ، اغلب ملزم به نمایش اطلاعاتی هستند که ماحصل بازیابی آنان از یک منبع داده ئی نظیر یک بانک اطلاعاتی و یا یک سند XML خواهد بود. ساختار و معماری صفحات فرم های وب این امکان را فراهم می نماید که با اتکاء به برخی روش ها از منابع متفاوت داده ئی در صفحات استفاده و با نسبت دهی  کنترل ها به داده ها و پردازش داده های مورد نظر، امکان انجام عملیات دلخواه و مرتبط با داده ها را بسرعت و با کیفیت بالا انجام داد. دستیابی به داده ها در فرم های وب با دستیابی به داده ها از طریق فرم های ویندوز و سایر برنامه های تحت ویندوز متفاوت بوده و همین امر یکی از وجوه تمایز اساسی بین برنامه های تحت وب با سایر برنامه ها است.
اصول اولیه دستیابی به داده ها در صفحات فرم های وب
دستیابی به داده ها در صفحات فرم های وب با تاکید بر اصول اساسی زیر انجام می گیرد:
استفاده از یک مدل Disconnect
▪ خواندن بیشتر داده ها نسبت به ویرایش آنها
▪ به حداقل رساندن استفاده از منابع موجود بر روی سرویس دهنده
▪ دستیابی به داده ها با استفاده از پردازش های راه دور( دستیابی به داده های توزیع شده )
در ادامه به تشریح هر یک از اصول فوق خواهیم پرداخت .

بقیه در ادامه مطلبادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یكی از ویژگی های مهم برنامه های وب ، تبعیت آنان از معماری "سرویس گیرنده - سرویس دهنده"  است . این بدان معنی است كه پیاده كنندگان برنامه های وب می توانند به منظور تحقق پردازش های سمت سرویس دهنده و سرویس گیرنده از فن آوری های متعددی استفاده نمایند. یكی از نكات مهم در خصوص انجام پردازش های سمت سرویس گیرنده ، میزان وابستگی آنان به اطلاعات موجود در سمت سرویس دهنده است . به عبارت دیگر ، اجرای یك event handler در سرویس گیرنده تا چه میزان وابسته به كد سمت سرویس دهنده است و  به منظور انجام آن چه میزان داده می بایست بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده مبادله گردد ؟
صرفنظر از این كه  به سوال فوق چه پاسخی داده می شود ، واقعیت این است كه به منظور مدیریت رویدادهای محقق شده در سمت سرویس گیرنده ، می بایست ملزومات مورد نیاز ایجاد تا پیاده كنندگان بتوانند با استفاده از آنان پردازش های سمت سرویس گیرنده را مدیریت نمایند .

بقیه در ادامه مطلبادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


خیلی از ما در مورد برنامه نویسی چند لایه بارها و بارها شنیده ایم ، بعضی از ما درست یا غلط از آن استفاده می کنیم و برخی هیچ گاه از آن استفاده نکرده ایم .

در این سری مقالات تلاش بنده این است که به صورت ملموس تجربیان شخصی خود را در مورد برنامه نویسی چند لایه در اختیار دوستان قرار دهم .

می دانم در ابتدای امر چندین سوال در ذهن شما مطرح شده است ، برای همین به برخی از مهمترین سوالات می پردازم :

منظور از لایه در برنامه نویسی چیست ؟

برای پاسخ به این سوال یک پروژه تحت وب را در نظر بگیرید ، در این پروژه شما قرار است یک عملیات بانک اطلاعاتی مانند درج و به روز رسانی و دریافت اطلاعات را انجام دهید ، شما میتوانید تمامی کد های مربوط به این عملیات را در یک صفحه (CodeBehind) بنویسید یا میتوانید این عملیات را به چند بخش تقسیم کرده و آنها را بر مبنای خاصی دسته بنده کنید ، این مبنا را لایه می نامیم .ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


برای شروع برای اینکه یک پروژه تمیز داشته باشیم قدم به قدم به صورت زیر عمل نمایید :

نرم افزار ویژوال استودیو را باز نمایید ، وارد منوی File و سپس New Project شوید

از لیست سمت چپ (Project Types) گزینه Other Project Types و سپس Visual Studio Solution را برگزینید

از لیست سمت راست (Templates) گزینه Blank Solution را انتخاب نمایید

یک نام برای Solution خود در قسمت Name وارد نمایید

مسیر Location را به دایرکتوری مجازی خود تغییر دهید (مثلا C:\Intepub\wwwroot ) و تایید نمایید

اکنون شما یک Solution خالی در مسیر دایرکتوری مجازی IIS ایجاد کرده اید ، ما در این پروژه خالی لایه ها را ایجاد خواهیم کرد ، هر یک از لایه ها به صورت یک پروژه جداگانه از نوع Class Library خواهند بود .

برای ایجاد یک لایه جدید به صورت زیر عمل نمایید :ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


قبل از هر چیز یک پروژه دیگر به نام BLL پروژه اصلی اضافه نمایید ، روند کار دقیقا شبیه لایه قبلی است ، یک کلاس به نام Users به این پروژه اضافه نمایید .

اکنون وارد منوی Project>Addrefrence شده و از تب Project گزینه DAL را انتخاب کنید ، این کار باعث میشود مرجع لایه DAL به پروژه شما اضافه شود و شما به کدهای نوشتی شده در این لایه دسترسی پیدا کنید .

شاید در وحله اول به نظر برسد که نیازی به چنین لایه ای نیست ، در اصل این لایه چند وظیفه عمده بر عهده دارد :

واسط بین لایه DAL و UI است و باعث مرتب شدن و دسته بندی کد های می گردد

عملیات اعتبار سنجی مقادیر را بر عهده دارد تا مطمئن شویم اطلاعاتی که به دیتابیس ارسال می شوند از هر نظر بدون نقص هستند

فیلد های دیتابیس را در کلاس شبیه سازی می کند (ORMapping) تا در متدهای Select استفاده شودادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


در مقالات قبلی با ضرورت لایه بندی پروژه ، لایه ارتباط با بانک اطلاعاتی و لایه منطق تجاری و لایه واسط کاربر آشنا شدیم ، در این مقاله قصد دارم یک لایه جدید به پروژه اضافه کنم ، این لایه به افزایش سرعت لود اطلاعات و همچنین بهبود در کارایی سیستم و کاهش فشار بر روی بانک اطلاعاتی کمک زیادی خواهد کرد .

این لایه Cache Layer یا لایه کش نام دارد ، همانطور که میدانید Cache بر خلاف دیتابیس اطلاعات (که اطلاعات را در هارد دیسک ذخیره می کند) را در حافظه جانبی (RAM) ذخیره می کند بنابراین سرعت دسترسی و خواندن و نوشتن اطلاعات بسیار بالا خواهد بود ، بنابراین مکان مناسبی برای ذخیره اطلاعاتی است که به کرات درخواست می شود و به ندرت به روز می گردد .

این لایه حد فاصل لایه BLL و UI قرار میگیرد و باعث می گردد به جای اینکه اطلاعات به صورت مستقیم از دیتابیس درخواست داده شود از کش خوانده شود .

برای شروع کار ابتدا یک پروژه جدید از نوع Class Library به نام CL به Solution اضافه کنید (طبق روال قبل) ، قبل از هر چیز پروژه BLL را در این پروژه Add Refrence نمایید ، سپس یک کلاس به نام CLBase به این پروژه اضافه کنید ، این کلاس شامل Property ها و متدهایی است که در تمام کلاس ها استفاده می شود (مانند کلاس مادر در لایه DAL) .

همانطور که میدانید کلاس Cache در فضا نام System.Web قرار دارد بنابراین باید این فضا نام را به پروژه اضافه کنیم ، برای اینکار وارد منوی Project>Add Refrence شده از تب اول (NET.) فضا نام System.Web را انتخاب کرده و تایید نمایید .ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ

سلام من آرش کاکاوند دانشجوی رشته کامپیوتر هستم و ورود شما رابه دنیای aspخوش امدمیگم.حتما نظر بدین تا من کارم رو بهتر ادامه بدم

مدیر وبلاگ : ارش کاکاوند
مطالب اخیر
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
شما کدام یک از برنامه های زیر را برای طراحی وب انتخاب می کنید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic